Trochę pytań technicznych cz.2

art55

 

Jakie są rodzaje zraszaczy?

  w automatycznych systemach nawadniających, występujące zraszacze wynurzalne dzielimy na dwa rodzaje – statyczne i turbinowe.

 • Statyczne – przeznaczone są do małych powierzchni. Zbudowane są bardzo prosto, posiadają tylko tłoczek w obudowie oraz dysze, dzięki czemu zraszacze są mało awaryjne.
 • Turbinowe – przeznaczone są do od małych do dużych powierzchni. Ich specjalna konstrukcja powoduję, że przepływająca woda napędza obracającą się głowicę i powoduję wyrzut wody pod ciśnieniem. Dodatkową zaletą jest to, że do pracy potrzebuje mniej wody niż zraszacze statyczne. Dzięki temu na jednej sekcji może być zamontowana większa ilość zraszaczy niż w przypadku zraszaczy statycznych.

Kiedy (w jakich godzinach) powinno się podlewać ogród?

  - ponieważ systemy są budowane dla roślin, powinno się podlewać w najbardziej dogodnym terminie dla roślin, są to godziny wczesno –poranne.

Co to jest komputerek w nawadnianiu?

  - tak nazywa się potocznie sterownik nawadniania dozujący wodę. Sterowników na rynku jest kilka: do wewnątrz na zewnątrz, proste i modułowe.

Gdzie najlepiej zamontować komputer do nawadniania?

  - sterowniki są tak skonstruowane by móc je montować zarówno w wewnątrz pomieszczenia jak i na zewnątrz, zaleca się montaż w takim miejscu by była łatwa obsługa jednocześnie by nie był dostępny dla przypadkowych osób np. dzieci. Na zamocowanie sterownika możemy przeznaczyć takie pomieszczenia jak np. piwnica, garaż, kotłownia, lub na zewnątrz : ściana budynku, kran….

Jak samemu mogę zaprogramować system nawadniania?

  - menu sterowników jest dosyć intuicyjne, lecz na początku może powodować trudności, proponuję jednak przebrnąć pierwszy raz wraz z instalatorem lub z instrukcją, potem będzie coraz łatwiej.

Jaki system powinno się założyć na rabaty kwiatowe?

  - na rabaty typowo kwiatowe proponuję nawadnianie kropelkowe, ten sposób powoduje, że kwiaty nie „męczone” strumieniami wody, cieszą nas znacznie dłużej.

Jak zabezpieczyć system na zimę?

  - najbardziej wrażliwym na mróz elementem systemu są elektrozawory, zalecam przedmuchanie sprężonym powietrzem, można to zrobić samemu, zalecam jednak zlecenie to specjalistycznej firmie, gdyż niewłaściwe wykonanie może skutkować np. zatarciem zraszaczy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.